Sosyal Medyada Reklam Yapmanın Önemi

1 yıl önce, Sosyal Medya


Sosyal Medyada Reklam Yapmanın Önemi

Sosyal medyamızda firmamız veya ürünlerimiz ile ilgili görsel yada görseller paylaşmak tek başına yeterli bir yöntem değildir. Marka bilinirliği, ürün duyurusu yada ürün satışı gibi hedeflerimiz varsa mutlaka sosyal medyada reklam yapmamız gerekir. Doğru tasarlanan bir görsel ile doğru yapılan bir reklam en az bir televizyon reklamı kadar etkilidir sosyal medyada. Bu inanılmaz gücü kullanmak ve fayda sağlamak ise tamamen bizim elimizde. 

Reklamın iyisi kötüsü olmaz elbette fakat reklam malzemesinin iyisi ve kötüsü vardır. Karmaşık, verilmek istenen mesajın verilemediği, renklerin ve görsellerin hatta yazıların uyumsuz olduğu bir görsel ile reklam yapmaya çalışırsak ancak negatif geri dönüşler alırız. Reklamı gören etkileşimde bile bulunmadan reklamınızı es geçer. Buda sizin reklam maliyetlerinizin boşa gitmesi demektir.

Peki biz tasarımcı değiliz yada tasarımcıyız.. Nelere dikkat etmemiz gerekir bunun için "Sosyal Medya Paylaşım Görsel Tasarımı Nasıl Olmalı?" isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Peki hangi mecralar reklam konusunda bize daha faydalı olur? diyorsanız mutlaka ilk akla gelen yer Facebook olacaktır. Zaten sosyal medyada firma olarak mutlaka ilk sayfamızı facebookta açıyoruz eşi dostu davet edip başlıyoruz görsellerimizi paylaşmaya. Bu yüzden öncelikle Facebook'un gelişmiş reklam aracı ile görsellerimizi öne çıkarabiliriz. Görsellerimizi öne çıkarırıken dikkat etmemiz gereken durumlarıda bir başka blog yazımızda paylaşmaya çalışacağız.

Diğer en önemli mecra ise Kuşkusuz Instagramdır. Gerek günlük akışta gerekse hikaye bölümlerinde görsellerimizi öne çıkararak ciddi geri dönüşler alabiliriz. Malum Facebook instagramıda satın aldı ve artık reklam yönetimini tek bir çatı altında topladı. Yani instagramda reklam vermek istiyorsak facebook'un reklam aracı ile bu işlemi yapmamız gerekecek.

Hareketli yani videolu bir reklamınız yoksa biz sadece facebook ve instagramın rekla konusunda bize yeteceğini düşünüyoruz. Konumuz görsel ama aksi halde YouTube'yede reklam verebilrisiniz.

 


Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan sen ol!
Yorum Yap